PLD

PLD-Linux jest dystrybucją rozwijaną głównie w Polsce. Jest to produkt grupy entuzjastów Linuksa chcącej stworzyć system operacyjny dopasowany do własnych potrzeb. PLD jest jednym z najaktywniejszych projektów Open Source na świecie. Dzięki temu powstała jedna z największych dystrybucji Linuksa, w trakcie prac nad drugą wersją systemu (Ac) ilość dostępnych pakietów zbliżyła się do trzynastu tysięcy.

7_powered.png

Stworzono dystrybucję, która zapewnia wysokie bezpieczeństwo i łatwość administracji. PLD jest tak projektowane by w możliwie najkrótszym czasie uruchomić bezpieczny, wydajny i łatwy w zarządzaniu system produkcyjny. Założono, że administrator nie może tracić czasu na kompilację jądra, programów czy też pisania rc-skryptów.

PLD jest uniwersalną i elastyczną dystrybucją, dzięki czemu sprawdzi się w różnorodnych zastosowaniach. Przy jej tworzeniu, główny nacisk jest jednak kładziony na niezawodne działanie usług. Utarło się nawet powiedzenie, że PLD jest dystrybucją tworzoną przez administratorów dla administratorów, mamy więc do czynienia z systemem dobrze przygotowanym do pracy w roli serwera. Nie oznacza to bynajmniej, że PLD nie nadaje się na system dla stacji roboczej, doskonale sprawdza się również w tym zastosowaniu.

  • PLD jest systemem przyjaznym dla programisty. Dostępne są narzędzia do tworzenia aplikacji w wielu językach programowania. Dotyczy wielu "standardowych" języków programowania takich jak C, C++, Perl czy Python. Dostępne są też kompilatory do nieco mniej znanych języków takich jak SML, Prolog, OCaml jak też eksperymentalne kompilatory: Cyclone, Ksi. Dodatkowo mamy wybór wielu narzędzi programistycznych i bibliotek.
  • maksymalna automatyzacja różnych powtarzalnych czynności (dotyczy to zarówno metodologii bieżącej pracy jak i zawartości pakietów)
  • dystrybucja jest przystosowana do obsługi wielu języków narodowych, a w tym języka polskiego. Jest to najlepiej przygotowana dystrybucja na potrzeby polskich użytkowników
  • brak nałożonych z góry ograniczeń co do zestawu pakietów, jakie mogą być w dystrybucji. W praktyce oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji wszystko, co udało się nam zebrać, Jeżeli coś zostanie opracowane i przystosowane do tego, żeby mogło współgrać z resztą pakietów, to znaczy, że komuś było potrzebne, więc może komuś przydać się w przyszłości